Prace szczególnie niebezpieczne – wprowadzenie

Dzisiejszy artykuł jest pierwszym z nowego cyklu, w którym to przedstawię Wam temat prac szczególnie niebezpiecznych. Tak ten rodzaj prac wymaga od pracodawców szczególnego zaangażowania zarówno w kwestiach szkolenia dla osób nadzorujących te prace instruktażu samych pracowników, ale także przygotowania specyficznej dokumentacji instrukcji czy też procedur. Temat jest naprawdę obszerny, dlatego jak powiedziałem wcześniej, będzie to cykl.
Będę się starał opisać każdą z prac z osobna. Dzisiaj zrobię wprowadzenie do tego tematu, więc dowiecie się między innymi:

  • co to są prace szczególnie niebezpieczne,
  • czy trzeba mieć jakiś wykaz tych prac w swojej firmie,
  • na co w kwestii Bhp musisz zwrócić uwagę przy tych pracach oraz
  • kto może, a może kto nie może wykonywać takowych prac?

Zatem zapraszam do dalszej części artykułu.

Informacje ogólne.

Z pojęciem prac szczególnie niebezpiecznych spotkacie się w dziale 4 rozdział 6 Rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozporządzenie to określa takie 4 możliwe źródła, które mogą spowodować powstawanie prac szczególnie niebezpiecznych i są to:

  • zapisy w/w rozporządzenia, które dokładnie opiszę później
  • inne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, które mogą zawierać pracę szczególnie niebezpieczne, no dla przykładu mamy takie rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 14 stycznia 2004 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym,
  • informacja zawarta w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji. Zatem producenci takowych sprzętów czy instalacji mogą w swojej instrukcji zawrzeć informację, że praca wykonywana jest po prostu pracą, szczególnie niebezpieczną
  • prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, które Wy uznacie jako szczególnie niebezpieczne. Zatem znając własne procesy produkcyjne, to Wy jako pracodawcy podejmujecie decyzję, że dana praca musi być pod specjalnym takim nadzorem i wpisujecie ją u Was jako pracę szczególnie niebezpieczną

Na pierwszy ogień zajmiemy się zapisami, a raczej zaproponowanymi przez Rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy rodzajami prac. I tutaj podział jest  następujący:

  • roboty budowlane rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymywania ruchu, zakładu pracy lub jego części
  • prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych, niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych
  • prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych
  • prace na wysokości

I właśnie na tych 4 rodzajach prac się skupimy i dokładnie je opiszemy.

Z pojęciem prac szczególnie niebezpiecznych spotkacie się w dziale 4 rozdział 6 Rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych

Czy zatem w swojej firmie powinniście ewentualne prace szczególnie niebezpieczne zawrzeć w jakimś takim wykazie? No tak, każdy pracodawca jest zobowiązany do ustalenia i co ważne z aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych, które występują w jego zakładzie pracy. Zapis jest ogólny, więc po pierwsze, nie narzuca Wam żadnego wzoru, wiec macie tu  swobodę, z drugiej jednak nie  za bardzo Wam pomaga. Nie wiem co  lepsze.  Zatem co się w nim ma znaleźć? Jak taki wykaz ma wyglądać i w jaki sposób poszczególne prace mają być opisane? Nie powiem nic nowego, ale jak to często bywa ustawodawca umywa ręce. Wy macie się tym zająć, to jest Wasza działka. Ustalając wykaz prac, musicie wiedzieć, że musi być on konkretny i zawierać dokładnie te prace, które według przepisów są prowadzone w Waszych firmach. Na przykład może to być praca na wysokości prowadzone na dachu przy odśnieżaniu, niż stricte prace na wysokości. Oczywiście na początku będzie to wymagało od Was o wiele większego zaangażowania i przemyślenia, no ale później pozwoli Wam odstąpić od przygotowania pewnych dokumentów i instruktaży. No i zabezpieczyć je w czasie jakiejkolwiek kontroli na przykład Państwowej Inspekcji pracy.

Niezbędne środki bezpieczeństwa

Bardzo dobrym pomysłem jest również to, abyście opracowali sobie odpowiednie procedury. Przygotujcie instrukcje, która pozwoli wykonywać tą pracę w sposób bezpieczny, jak wiele rzeczy w firmie. Pamiętajcie, że również wykaz prac szczególnie niebezpiecznych powinniście konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami, więc wykorzystajcie konsultacje do pokazania pracownikom, że są częścią zespołu, ale że liczycie się z ich zdaniem, a przy okazji wytrącicie ten argument o tym, że jako właściciele chcecie ograniczyć elementy, które trzeba zgłaszać, tzn. żadna praca nie jest wcale niebezpieczna. Jak już wspólnie stworzycie taki wykaz no, to musicie go reszcie pracowników przedstawić. Jeżeli macie regulamin w swojej firmie, to ten wykaz jest jego częścią i wrzućcie go jako załącznik. Jeżeli nie macie regulaminu to po prostu nie jest wymagany w Waszej firmie to po prostu podajcie go w formie jakiegoś wewnątrz zakładowego dokumentu. Pamiętaj również, że wykaz ten powinien być żywym wykazem, czyli powinien być aktualizowany na bieżąco. Jeżeli jakieś zmiany w Waszym procesie pracy nastąpiły np. rozwinęliście się w jakiejś innej dziedzinie lub pojawiły się inne prace, to również musicie to przeanalizować i pod kątem ewentualnego uzupełnienia takiego wykazu tą aktualizację zrobić. No i na koniec zostawiłem bardzo ważną informację, jeżeli nie chcecie wprowadzić takiego wykazu albo twierdzicie, że nie ma konieczności takiego wykazu, nie masz takowych prac w swojej firmie, no to chciałem ci powiedzieć, że na swoje barki bierzecie ogromne ryzyko. Chodzi tu bowiem o różnego rodzaju roszczenia. Po pierwsze, ze strony organów kontroli na przykład Państwowej Inspekcji pracy, gdzie masz widmo kar porządkowych, administracyjnych, łącznie z kodeksem karnym (artykuł 220§1 jest tego świetnym przykładem).  Po drugie narażasz się niejako na roszczenia ze strony samych pracowników, którzy są przekonani, że pracują w normalnych warunkach, a jednak pracowali w warunkach szczególnych, gdzie te prace nie były właściwie zabezpieczone, gdzie oni nie byli właściwie zabezpieczeni i doprowadziło to do pewnych komplikacji, na przykład z ich zdrowiem. Zatem skupcie się na tym, jakie prace mogą być szczególnie niebezpieczne w Waszych firmach niż nad samym sensem ich wykazywania. 

Wymagania bezpieczeństwa przy prowadzeniu prac szczególnie niebezpiecznych

Opowiem ci teraz o szczegółowych wymaganiach bezpieczeństwa i higieny pracy, które są potrzebne, a raczej niezbędne, przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych. To jest też bardzo ważna informacja, która to właśnie te prace wyróżnia na tle innych zajęć wykonywanych przez pracowników w codziennej pracy. Mianowicie w przypadku prac szczególnie niebezpiecznych, pracodawcy, czyli Wy musi spełnić szczegółowe wymagania dotyczące ich wykonywania. Co to znaczy? A wymienię takich kilka punktów, które będą niejako odpowiedzią na to pytanie.

  • Po pierwsze musicie zapewnić bezpośredni nadzór nad tymi pracami przez wyznaczone w tym celu osoby. No i tu mogą się pojawić pierwsze schody, bowiem do nadzoru nad tymi pracownikami oraz prowadzonymi przez nich pracami musicie wyznaczyć osobę, która może to robić. Na przykład macie takiego pana Janka, który jest super, zna firmę, pracuje tam od lat i on takie prace według Was będzie najlepiej nadzorował. No to nie do końca to wystarczy. Po pierwsze musicie takiemu pracownikowi zorganizować szkolenie dla osób kierujących pracownikami. Jest to szkolenie, które przeprowadza się raz na 5 lat i na takie szkolenie pana Jacka musicie wysłać. Jeśli nie macie czasu szukać takiego szkolenia, napiszecie do mnie na adres poludzkuobhp@gmail.com to ja Wam takie szkolenie zorganizuję i  przeprowadzę. No dobrze, przeszkoliliście pracownika, zatem może pełnić nadzór bezpośredni. Tylko pytanie co to znaczy ten nadzór bezpośredni? Czy to znaczy, że ten pan Janek przez cały czas trwania tych prac musi tam stać i patrzeć na ręce pracowników? No nie do końca. Według mnie określenie nadzór bezpośredni, które jest przytoczone w tym miejscu, jest terminem łagodniejszym niż nadzór stały, który jest przypisany jest w innych punktach. W tym drugim przypadku, owszem, należy ciągle nieprzerwanie i do tego naocznie obserwować każdą czynność wykonywaną w ramach prac szczególnie niebezpiecznych. I uwaga, ta jest połączona bezwzględnie ze stałą obecnością nadzoru na każdym etapie prac. Taka sytuacja ma miejsce np. w czasie prowadzenia prac w zbiornikach zamkniętych. Zatem, jeżeli macie takie prace w zbiorniku, to pan Janek jako nadzór przebywa stale w miejscu wykonywania wyżej wymienionych prac. W przypadku zaś bezpośredniego nadzoru oczywiście nadzorujący powinien znajdować się w miejscu wykonywania pracy, jednak sam proces nie musi być śledzony ciągle i nieprzerwanie. Pan Janek ma być na miejscu pracy, to znaczy jeżeli prace są wykonywane na terenie Waszego zakładu, to pan Janek nie może prowadzić bezpośredniego nadzoru, na przykład ze swojego domu, czy też przez telefon. Jednak wyobrażam już sobie sytuację, że owszem, przychodzi na miejsce pracy przygląda się prowadzonej pracy, ale co jakiś czas udaje się na przykład do swojego pomieszczenia służbowego, gdzie wykonuje inne zawodowe obowiązki. Jest jeszcze jeden ważny aspekt, który chciałem tu poruszyć, który jest często na różnego rodzaju forach przytaczany. Chodzi mianowicie o sytuację, gdy osoba pełniąca rolę nadzorczą równocześnie wykonuje pracę z pozostałymi osobami. Jest to dość problematyczny temat, bowiem nadzór to kontrolowanie i dozorowanie, a tak  naprawdę trudno nadzorować samego siebie. Szczególnie, jak na przykład dojdzie, nie daj Boże do wypadku, to jest to duży kłopot.  Nadzór to nadzór. Oczywiście to jest sprawa organizacji, że pracownicy nadzoru jak najbardziej mogą się wymieniać między sobą przy jednej pracy będzie nadzorował pan Janek, a Marek i Antek będą członkami zespołu, który będą tą pracę wykonywać, zaś na drugi dzień czy w innym miejscu to Antek będzie pełnił rolę nadzoru, a pozostali panowie będą jego podwładnymi.
    Musicie tylko pamiętać, że każda osoba z nadzoru musi posiadać to właściwe szkolenie.
  • Kolejnym punktem, który musicie zapewnić, to dostarczenie odpowiednich środków zabezpieczających. Macie tutaj duże pole do popisu, bowiem ustawodawca nie określił, czym te odpowiednie środki zabezpieczające są i jakie powinny być stosowane przy danej pracy. Zanim jednak zaczniecie podskakiwać do góry z radości, pamiętajcie, że często ten dobór nie jest wcale taki prosty. W tyle głowy musicie przez cały czas pamiętać o odpowiedzialności za prawidłowe i bezpieczne zorganizowanie prac swoich ludzi, więc nie liczyłbym na to, że nic się nie stanie i jakoś to będzie, albo kupić jakieś środki, które, konkretnie w tym miejscu są właściwie bezużyteczne. Tutaj również radziłbym skonsultować to z pracownikami. Zyskujecie znowu u nich szacunek, z drugiej strony to oni będą tych środków używać, tym bardziej, ze sami sobie je wybiorą.
    Trudno im potem będzie mówić, że to jest jakiś „badziew” i oni ich nie chcą używać, bo im przeszkadzają w ich codziennej pracy.
  • Ostatnim wymaganiem, które musicie spełnić, to jest konieczność przeprowadzenia instruktażu pracowników obejmujących w szczególności imienny podział prac, kolejność wykonywania zadań, wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach. No dobrze, jak to powinno wyglądać? Przedstawię to na przykładzie.
    Mamy tego pana Janka. Sprawdził się dotychczas na tym stanowisku, jest przeszkolony. Powierzacie mu kolejną grupę ludzi (albo nawet jednego pracownika). Praca szczególnie niebezpieczna, nie może być wykonywana przez pojedynczą osobę, ale przez co najmniej 2 osoby. No dobrze, ten pan Janek będzie musiał tej swojej wybranej grupie przeprowadzić taki właściwy instruktaż.
    • Po pierwsze, na podstawie swojego doświadczenia musi przypisać wykonywanie poszczególnych czynności podległym mu pracownikom, czyli nic innego jak kto i co ma robić. On to wszystko musi określić np. Zenek i Maniek przygotowują miejsce pracy, w tym samym czasie Marek sprawdza i szykuje narzędzia.
    • Kolejnym krokiem pana Janka powinno być przedstawienie kolejnych działań pracowników takich krok po kroku od rozpoczęcia pracy, aż do jej zakończenia.
    • Ostatnim etapem instruktażu powinno być wytłumaczenie, a raczej przypomnienie zasad bezpieczeństwa, którymi mają kierować się pracownicy w czasie pracy, jakich narzędzi używać, jak używać, jak zabezpieczyć miejsce pracy, jakie środki ochronne wizualnej muszą użyć itd..

Ważna kwestia, która czasem jest pomijana, mianowicie, czy ten instruktaż musi być jakąś udokumentowany, czyli czy musi być w formie pisemnej? Odpowiedź brzmi nie, jednak ja bym radził, aby go udokumentować. Tak wiem, co mi zaraz powiecie, że teraz tych prac będzie tak dużo tych papierków będzie tak dużo, że połowę pobliskiego lasu będziecie musieli wyciąć, żeby wystarczyło na te instruktaże. Ja również nie jestem zwolennikiem dużej papierologii. Ja chciałem ci tylko podsunąć pewien pomysł jak się możesz zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami. Zatem Jeszcze raz pamiętajcie, żeby prawidłowo organizować prace, szczególnie niebezpieczne musisz zapewnić bezpośredni nadzór nad tymi pracami, zapewnić odpowiednie środki zabezpieczające oraz przeprowadzić właściwie instruktaż pracowników.
Jak już mówiłem wcześniej, prace szczególnie niebezpieczne, to jest żadna bułka z masłem i Wy jako przedsiębiorcy musicie do ich prowadzenia właściwie się przygotować.

Kolejnym obowiązkiem, który musisz spełnić, jest konieczność wystawiania polecenia pisemnego. Ale zanim zaczniecie rwać swoje włosy z głowy, powolutku, bowiem nie każda praca zakwalifikowana w Waszej firmie jako praca szczególnie niebezpieczna będzie takiego pisemnego pozwolenia na jej rozpoczęcie wymagała. Po pierwsze wszystko zależy, o jakiej pracy mówimy. Jeżeli jest to praca na przykład w zbiornikach zamkniętych, to tam jak byk jest napisane, że polecenie pisemne ma być. Dlatego niezwykle ważne jest przeanalizowanie poszczególnych prac pod kątem właśnie konieczności wypełniania polecenia pisemnego. Pamiętajcie również, iż część prac szczególnie niebezpiecznych może być zaproponowana przez Was, jeżeli w swojej procedurze czy sposobie postępowania umieścisz konieczność wypełnienia takiego polecenia no to musisz je go pilnować i jak najbardziej Twoi pracownicy również przepisy nie narzucają ci konkretnego wzoru takiego pozwolenia. Musisz tylko pamiętać, aby w nim były zawarte wszystkie niezbędne informacje, jak dane pracowników, dane osoby nadzorującej miejsce pracy, czas takiej pracy, niezbędne środki zabezpieczające itd. Jeśli chcielibyście taki wzór pozwolenia, napiszcie do mnie na adres poludzkuobhp@gmail.com i ja Wam taki przykładowy dokument wyślę.

No dobrze jak mamy to pozwolenie to ktoś go musi wystawić. Na szczęście jest tu pewna dowolność, mianowicie to Wy jako pracodawcy decydujecie kto to ma zrobić. Na pewno osoba która posiada szkolenie dla kierujących pracownikami ten element musi być na stówę spełniony. Zatem kto takie polecenie może wystawić? No, pracodawca, szef, może to któryś z waszych dyrektorów, kierowników, a nawet któryś z brygadzistów. To pewnie może ci się zapalić lampka z pytaniem, czy osoba, która nadzoruje prace szczególnie niebezpieczne, może sama sobie takie pozwolenie wystawić? Według mnie nic nie stoi na przeszkodzie – w poleceniu osoba nadzorująca niejako powtarza to wszystko, co zostało powiedziane i zorganizowany w czasie instruktażu imiennego, który i tak musi przeprowadzić, więc ja tu sprzeczności nie widzę. I jeszcze jedna ważna rzecz. Pamiętaj, BHP, powiedz, to nie jest właściwa osoba do wystawiania polecenia. My pełnimy rolę kontrolno – doradczą, a nie wykonawczą także pamiętajcie, aby przeanalizować przepisy pod względem konieczności wystawiania polecenia w tym miejscu, gdzie to jest narzucone rozporządzeniem czy innym prawem.

Zakończenie

Na koniec tego odcinka musi paść ważne pytanie. Mianowicie kto może, a kto nie może wykonywać prac szczególnie niebezpiecznych? Widzicie, istnieje spora grupa osób, która niestety tych prac szczególnie niebezpiecznych nie może wykonywać. Nie możecie im ich powierzyć. Kto to mianowicie jest? A są to:

  • pracownicy tymczasowi oraz
  • praktykanci wykonujący praktykę absolwentką.

Tak wiem szczególnie boli to w przypadku pracowników tymczasowych, ale no prawo jest jednoznaczne, Nie możecie takim pracownikom powierzyć pracy szczególnie niebezpiecznej.

Oczywiście nie bardzo wyobrażam sobie, że do takiej pracy zatrudniacie kobiety w ciąży czy też pracowników młodocianych. No dobrze, kto zatem takie prace może wykonywać?

  • Osoby zatrudnione na umowę o pracy, czyli wszyscy Twojej pracownicy,
  • osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej, jednak nie pracownicy tymczasowi oraz osoby, które prowadzą na własny rachunek działalność gospodarczą, także nie jest tak źle

Jest sporo osób, które te prace mogą wykrywać i spokojnie możecie te prace w swojej firmie wykonywać, wybrać tą całą grupę do takowych prac, pamiętając jednocześnie, że do tych prac możecie dopuścić tylko i wyłącznie pracowników, którzy są odpowiednio poinstruowani oraz upoważnieni, czyli bardzo ważne rzecz, musicie pracowników szkolić, pracowników informować, musicie się z pracownikami konsultować, ponieważ prace szczególnie niebezpieczne są zawsze bardzo mocno obserwowane przez organy zewnętrzne, np. Państwową Inspekcję Pracy. Jeżeli takowe prace macie w swoich firmach, na pewno będą o nie inspektorzy pytać.

Z dzisiejszego odcinka dowiedziałeś się:

  • czym są prace szczególnie niebezpieczne
  • czy musisz mieć rejestr takich prac?
  • kto może, a kto nie może takich prac wykonywać?
  • Czy prace te są zawsze wykonywane na polecenie pisemne i na jakie aspekty BHP musisz zwrócić uwagę przy organizacji prac, szczególnie niebezpiecznych,

 

Jak powiedziałem na początku jest to pierwszy odcinek nowego cyklu, zatem w kolejnych tygodniach możesz oczekiwać omówienia poszczególnych prac szczególnie niebezpiecznych, wymienionych w rozporządzeniu.. Będę Wam bardzo wdzięczny, jeżeli podzielicie się ze mną swoją opinią lub sugestią dotyczącą czy to tego konkretnego tematu, czy  może macie  jakieś problemy, o których  chcielibyście przeczytać czy usłyszeć. Jeżeli miało być albo miała być jakiekolwiek sugestie co do kolejnego tematu, albo masz jakąś sprawę, która cię mocno irytuje w Twojej firmie albo może intryguje? Napisz do mnie na adres poludzkuobhp@gmail.com myślę, że wspólnie znajdziemy rozwiązanie tego problemu. Jeszcze raz bardzo dziękuję Wam za to, że byliście ze mną.